Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Nevhodné pre psí žalúdok  
Autor: Milada Krchňavá| Streda, 09.06.2004 | Téma: Zdravie (15276 čítané)
 
O strave u plemena Rhodesian ridgeback bolo popísaných veľa článkov v ktorých bola jednoznačne uznaná medzi nami chovateľmi a milovníkmi RR za najlepšiu granulovaná strava. V kvalitných granulách sa nachádza dostatočné množstvo vitamínov i minerálov pre zdravý vývoj a rast. Kvalita a lesk srsti nám napovie, či dostáva náš psík dobré granule. Tiež výkaly by nemali byť ani moc riedke, ani príliš tvrdé, nemali by príliš zapáchať. Ak sa skupenstvo výkalov a tiež aj farba zmení a stolica príliš zapácha vtedy sa v tráviacom trakte nášho chlpáča nachádza niečo nevhodné a nestráviteľné pre jeho žalúdok.

Nevhodná strava pre psí žalúdok
Aj keď každý z nás kŕmi poctivo svojho psíka v čas večerný granulkami, cez deň sa mu dostane určite pár pozorností od pánička chrumkavého alebo hltacieho charakteru.
Keď pániček zabudne, že by mal niečo hodiť pod zub tomu čo má očká smutno-hladné, náš kamarát vezme všetko do svojich paciek a nájde si maškrtu sám. Tak sa môže stať, že natrafí niekde na rastlinu, ktorá mu môže zachutiť, ale jeho žalúdku nie. Ale aj v našej kuchyni sa nachádzajú veci, ktoré do psej papuľky nepatria.
V prvom rade sú otravami ohrozené zvedavé a hravé šteniatka, ktoré ovoniavajú, ochutnávajú a niekedy i prehltnú všetko čo sa im zdá zaujímavé. Ale i dospelý pes ochutná rastlinu, či už z nudy, protestu, zmeny životných návykov, alebo pri poruche chovania. Zvedavosť vzbudzujú nové rastliny. Riziko predstavujú záhradné, izbové rastliny, tiež kvetinová výzdoba, ale aj niektoré potraviny.

KAKAO
Výrobky z kakaa (čokoláda!!!), ktoré obsahujú teobromin, alebo kofeín, sú pre psa obzvlášť nebezpečné, aj preto, že u psa trvá 20 hodín, než jeho telo tieto toxíny vylúči a tie sa zatiaľ môžu v tele nahromadiť. Smrteľná dávka je 100 až 200 mg týchto látok na kilogram živej váhy zvieraťa. (100g mliečnej čokolády obsahuje 150 až 230 mg, tabuľka horkej čokolády až cez 1500 mg.) Teobromin a kofeín majú povzbudzujúce účinky t.j. Stimulujú funkciu srdca čo však u psa nemusí byť vždy pozitívne: 4 až 6 hodín po požití príliš veľkého množstva potravín s veľkým obsahom kakaa sa u psa prejaví zvracanie, preháňanie, triaška, kŕče, ochrnutie zadných nôh. Smrť nastane v dôsledku akútneho zlyhania srdca. Psy s epilepsiou môžu reagovať na teobromin záchvatom.

AVOKÁDO
Prípady otravy avokádom sú známe po celom svete a to nielen u psov ale aj u hovädzieho dobytka, koní, kôz, králikov, aj domácich vtákov. Jedovaté sú však len určité druhy avokáda, pričom nie je známe aký toxín otravu spôsobuje. Okrem plodov avokáda otravu spôsobujú aj listy. Toxín spôsobuje nekrózu srdečného svalu- príznakom intoxikácie je kašeľ, dýchavičnosť, zrýchlené búšenie srdca, ukladanie vody v oblasti brucha a v podbrušku. U kojacich sučiek sa môže vyskytnúť zápal bradaviek. Majitelia psov a zahradkári, ktorí majú doma rastlinu avokáda musia teda dávať veľký pozor!

KUCHYNSKÁ CIBUĽA
Pri konzumácii cibule môže u psa dôjsť k rozpadu červených krviniek, čo je spôsobené zlúčeninami síry, čo môže poškodiť bunečnú stenu červených krviniek ( človek má červené krvinky vybavené inými enzýmami).Už 5 až 10 g surovej cibule na 1kg telesnej hmotnosti postačí k otráveniu psa, ale toxická je aj varená cibuľa. Otrava začína zvracaním a preháňaním, letargiou, neskôr chudnutím a anémiou spôsobenou krvácaním a sprevádzaná blednutím slizníc. Táto otrava sa dá diagnostikovať pomerne jednoznačne, pretože sa dajú v červených krvinkách dokázať tzv. Heinzové telieska. Ak prísun cibule zastavíme, pes sa za pár dní rýchlo zotaví.

Omamné jedy:

CANNABIS A NIKOTIN
Otrava hašišom, alebo marihuanou býva vo veterinárnych ordináciách dosť častá. Väčšinou sa jedná o neúmyselné požitie rastliny konope, ale niekedy aj o cielené kŕmenie hašišovými plackami. Otrava sa prejaví neurologickými symptómami ako lakavosťou, hyperaktivitou, depresiou, zvýšenou agresivitou, svalovou slabosťou, dezorientáciou, kŕčmi, štekaním,, trasením atď.. Ďalšími príznaky intoxikácie je zvýšené slinenie, zvracanie, rýchle dýchanie, zvýšený tep. Po týchto symptómoch nasleduje dlhý hlboký spánok. Podľa rozsahu otravy môže zotavovanie trvať i niekoľko týždňov. Po viacnásobnej otrave cannabisom môže dôjsť i k úhynu.
Žiadnou vzácnosťou nie sú ani otravy nikotínom, po prehltnutí cigaretových ohorkov a “nedopalkov“. Aj mláka, v ktorej sa nachádzajú “nedopalky“, predstavuje nezanedbateľný zdroj otravy, pričom tu sú najviac ohrozené šteniatka. Nikotín je nervový jed a spôsobuje ochromenie centrálnej sústavy. Pri otrave nikotínom pozorujeme slintanie svalovú triašku, zvracanie, preháňanie, zvýšenú dychovú frekvenciu, kŕče a kolaps krvného obehu, V konečnom dôsledku vedie ochrnutie dýchacích ciest až k úmrtiu.

Pekné, ale nebezpečné:

OLEANDER, TIS a ZLATÝ DÁŽĎ
Oleander. Určité látky ktoré obsahuje táto rastlina majú priame účinky na srdce. 
Dochádza k poklesu srdečnej frekvencie a k poruchám srdečného rytmu s fibriláciou predsiene alebo komory až k zastaveniu srdca. Pritom sa u psa prejavujú kŕče, kašeľ a dýchavičnosť. Ešte nápadnejšie sú symptómy žalúdočného a črevného traktu- slintanie, zvracanie a preháňanie.
Pokiaľ pes prehltne väčšie množstvo oleandru, môže smrť nastať už po niekoľkých minútach. Väčšinou však začnú zvieratá zvracať čo ich zachráni pred smrťou.

Zlatý dážď. 
Jedovaté látky ktoré sú v zlatom daždi majú podobné účinky ako nikotín. Semená tejto ozdobnej rastliny sú sladké, ale už 2 až 7 gramov môže spôsobiť smrť. Niekedy stačí k usmrteniu už len žutie týchto vetvičiek, preto pri aporte nepoužívajme vetvičky zlatého dažďa, pretože by u psa mohlo dôjsť k silnému zvracaniu a následnému kolapsu. Konečné štádium býva charakterizované epileptickými záchvatmi.
Tis je označovaný ako vysoko jedovatý ihličňan, zdobí veľa záhrad a tiež sa často používa ako vianočná dekorácia, pretože neopadáva. Je nebezpečný nielen pre psov ale aj ľudí.. Tak ako oleander má toxické účinky na srdce a žalúdočný črevný trakt a vyvoláva symptómy ako sú poruchy srdečného rytmu, zvracanie, preháňanie, horúčky, kolaps, dýchavičnosť, podkožné krvácanie a kóma. Smrteľná dávka je už 30 gramov ihličia tisu. K ochoreniu dochádza veľmi rýchlo bez predchádzajúcich varovných príznakov a aj úmrtia sú náhle.

PODOZRENIE Z OTRAVY
Najdôležitejším opatrením pri podozrení z otravy, je zabrániť psovi ďalšiemu požívaniu jedu. Ak sa zviera nachádza v životu nebezpečnom stave, je treba v prvom rade uvolniť dýchacie cesty, alebo nasadiť umelé dýchanie, zaistiť krvný obeh a nakoniec podávať lieky vyvolávajúce zvracanie. Ďalej sa podávajú lieky na uvolnenie kŕčov a robia sa výplachy žalúdka. Pretože väčšina jedov odchádza z tela von čiastočne obličkami, podporíme toto vylučovanie intravenóznym podávaním tekutín. Ku stabilizácii pacienta sa obecne podávajú i kurtizónové preparáty.
Psy a hlavne šteniatka ale aj iné domáce zvieratá a samozrejme aj malé deti je treba držať mimo dosah všetkých zdrojov nebezpečia (zoznam jedovatých látok v dome a v záhrade je skoro nekonečný). Ak zabavíme našich štvornožcov, nebudú vymýšľať a chutnať veci, ktoré im do žalúdka nepatria.

Článok je prevzatý z mesačníka SVĚT PSÚ, ktorý doporučujem pre všetkých milovníkov psov.
Pre našich rhodészkych ridgebackov a všetkých štvornohých priateľov spracovala Milada Krchňavá, Luanda kennel 6/2004

Záverom:
O psovi sa hovorí, že je mäsožravec, ale nie je tomu tak a patria vlastne do skupiny všežravcov z veľkým podielom živočíšnej potravy. Aj o levovi sa tvrdí, že je mäsožravec, ale ak uloví antilopu, prvé na čo sa vrhne je predžalúdkový obsah (pozn. MVDr. Chládek). Predžalúdok antilopy- bilinožravca obsahuje už strávenú vlákninu- rastlinnú buničinu obohatenú o mikroflóru, ktorá obsahuje dôležité vitamíny a až 20% bielkovin potrebných pre výživu bylinožravcov. Z toho vyplýva, že ani šelmy a ani dravci patriaci pod spoločný názov mäsožravci sa neobídu bez rastlinných tkanín. Primáti, vrátane človeka psovité i mačkovité šelmy majú veľmi podobné črevá, špeciálne slepé črevo, vzostupný, priečny a zostupný trakt a i i tenké črevo, ktoré je pomerne krátke.



Poznámka: článok neprešiel jazykovou úpravou
 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:162
štatistiky
RR-shop