Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Šteniatko a jeho matka - niet lepšieho učiteľa!  
Autor: Monika Tušanová| Sobota, 09.06.2001 | Téma: Chovateľstvo a genetika (7328 čítané)
 
PREČO je dôležité, aby šteniatko prvé týždne svojho života strávilo so svojou matkou?
Kedy sa začína výchova šteniatok a akú úlohu zohráva pri výchove ich matka?
Prečo sučky niektoré šteniatka nechcú a odvrhnú ich?



Opateru vrhu necháme v prvých týždňoch na matke šteniatok. Zdravé šteniatka začnú cicať niekoľko minút ihneď po narodení. Sú celkom závislé na mlieku asi prvé tri týždne života. Sučka inštinktívne odstráni výkaly šteniatok, nakŕmi ich aj očistí. Životne dôležitá úloha pre matku je stimulovať oblizovaním bruško a zadoček každého šteniatka, aby sa vyprázdnilo. V tomto období je proces prispôsobovania sa životu spoločnosti nemenej dôležitý. Novonarodené šteniatka majú vyvinuté iba základné zmysly. Prvé čo sa musia naučiť je, že sú členom svorky. Šteniatko je ešte veľmi malé, ale svojich súrodencov, rovnako ako aj matku, si plne uvedomuje.

Novonarodené šteniatka nie sú schopné regulovať svoju vlastnú telesnú teplotu. Teplotu prostredia musíme udržiavať zvýšenú a bez prievanu. 
Ak sučka sama odstráni šteniatko z debničky v ktorej rodila a ak to urobí opätovne, zvážme odstránenie šteniatka. Sučka inštinktívne odstraňuje potomkov so zmenšenou, či nedostatočnou životaschopnosťou. Málokto z nás dokáže odniesť usmrtiť šteniatko k zverolekárovi, aj keď je zjavne najmenšie a najslabšie. V tom prípade by sme si ho mali označiť, napríklad farebnou šnúrkou a venovať mu nasledovné dni zvýšenú pozornosť a starostlivosť až do jeho osamostatnenia. Sučka mnohokrát odvrhne najmenšie šteniatko, ktoré by vo voľnej prírode iste neprežilo. Väčší a silnejší súrodenci, by ho vytlačili a nedostalo by sa k matke a mlieku. Šteniatko preto prikladáme k strukom medzi prvými a odídeme až keď sa uistíme o jeho nasýtení.

Materské puto a strach o šteniatka sučke bránia v odchode od nich čo i len na niekoľko minút. Preto musíme minimálne sučku 3-5x denne vyviesť von vyvenčiť sa napriek tomu, že sa bude brániť. Je to dôležité, inak sa môže stať, že bude trpieť na ochorenie močového mechúra. 
Asi začiatkom štvrtého týždňa začíname šteniatka, ktoré už vykonávajú potrebu mimo bedničku prikrmovať. Toto je obyčajne obdobie, kedy začnú skúmať okolie a objavia, čím sa kŕmi ich matka. V tomto období sa môže stať, že im sučka vyvráti vlastnú potravu v snahe ich nakŕmiť. V žalúdku sučky sa čiastočne upraví potrava tak, že je pre štence prijateľnejšia. Toto konanie matky je inštinktívne. Väčšina sučiek však tento inštinkt už nemá. Nezabúdajme, že materské mlieko je naďalej najlepšia potrava pre šteniatka a nemôžeme ju zatiaľ úplne nahradiť ničím plnohodnotným.
Neskôr nastáva obdobie vo vývoji šteniat, kedy sa s nimi sučka začína hrať. Do tohto veku sa hrali len medzi sebou čo bolo pre ich vývin nemenej dôležité. Vzájomným pôsobením matky a svojich súrodencov sa u šteniatok vytvára pestrý komplex modelov správania, ktoré zostanú nezmenené do konca života. 
Od piateho týždňa začnú šteniatka sučku "otravovať". Vytvorme šteniatkam prekážku, cez ktorú sučka prejde, ale oni nie. Takto zabezpečíme prístup matky k šteniatkam, ale zároveň si bude môcť sučka nájsť tiché miesto na oddych.

V živote psa je najdôležitejších prvých 12 týždňov. Dôraz sa mimoriadne kladie na správny prístup ku šteniatkam v období do 6-tich týždňov. Netreba však zabúdať, že včasné odlúčenie od matky pred 6-tym týždňom môže vážne narušiť vývoj a psychiku šteňaťa. Je to obdobie, kedy je rovnako dôležitá prítomnosť matky a jej výchovný vplyv na šteniatka ako aj prítomnosť chovateľa. Ak mladý psík strávi prvé týždne svojho života iba v koterci, alebo v nejakej škatuli, môže sa z neho v budúcnosti stať problémové zviera a bude pravdepodobne úplne neovládateľné. Od svojej matky sa učí ako zapadnúť do psej, ale aj do ľudskej spoločnosti. 
Vo veku 6-12 týždňov šteňa zvykáme na rôzne zvuky z okolia, napríklad na vysávač, motor auta, ľudskú vravu, či detský krik.. Mladé zviera sa lepšie prispôsobí novým podnetom, ak je v jeho prítomnosti matka, ktorá na dané rušivé podnety reaguje ľahostajnosťou, resp. nereaguje vôbec. Šteňa v tej chvíli rýchlo nadobudne stratenú istotu a prvotnú nedôveru vystrieda zvedavosť. Nesmie chýbať ani kontakt s inými psami a cudzími ľuďmi.
Vo veku asi 8-10 týždňov zverujeme šteňa do opatery nových majiteľov. Tu sa úloha sučky aj chovateľa končí. Puto medzi sučkou a šteniatkom sa zmení na pevné puto medzi šteniatkom a jeho novým majiteľom.

spracovala M. Tušanová, TUSANI kennel, 6/2001



Podrobne opísané deň po dni celé obdobie starostlivosti matky a chovateľa o vrh nájdete v "Breeders Diary"



 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:29
štatistiky
RR-shop