Slovenčina English
homepageBreeders diaryPregnancy calendar
všetko o RR
štandard
RR magazín
publikácie
inzercia šteniat
výstavy
archív
Vstup do databáz
Vstup do databáz
chovateľstvo
krycí psi
chovné suky
šampióni
www links
osobné stránky
chovatelia
užitočné linky
RR v núdzi
RR Shop
 
 
kontakt
Rhodesian Ridgeback SK 20years
Späť
Skorý nástup hluchoty u plemena Rhodesian Ridgeback  
Autor: Monika Tušanová| Pondelok, 09.11.2015 | Téma: Chovateľstvo a genetika (2143 čítané)
 

Rhodesian Ridgeback Early Onset Adult Deafness (EOAD) - možnosť testovať svojho psa v rámci výskumu za dobrovoľný príspevok!
V roku 2007 sme na portáli rr.sk zverejnili zaujímavý príspevok Šárky Štusákovej "Dědičnost hluchoty" kde sa píše: ...Mark Neff a jeho výzkumný tým na Kalifornské univerzitě v Davisu lokalizovali příčinu mutace dědičné hluchoty – specifického defektu u rhodeského ridgebacka. Hluchota u toho plemene rozhodně není vzácnost a v brzké době bude v USA k dispozici test, který bude garantovat chovatelům nerozšiřování takto postižených psů.
Hluchota u rhodeských ridgebacků je velmi odlišná od hluchoty např. dalmatinů, kde se vada váže na bílou barvu. Genetici ji nazývají nesyndromická hluchota.
Jedná se o progresivní onemocnění. Mnoho štěňat na 8. týdnu věku slyší, ale postupně o sluch přicházejí a dle dostupných informací jsou bilaterálně (oboustraně) hluchá do 12. měsíce věku, pokud tomu tak není dříve.
Hluchota u ridgebacků je jednoduše autozomálně recesivně dědičná, tzn. že dva nehluší psi s vlohou pro hluchotu vyprodukují i hluché jedince. V takovém vrhu, kde jsou oba nositelé této vady, je 25 % hluchých potomků. Ve spojení psů, kde je jeden nositel hluchoty a druhý tuto vlohu nemá, se narodí slyšící štěňata, ale pochopitelně některá z nich budou mít ve své genetické výbavě vlohu pro hluchotu.
Tato recesivní vloha se pak nebezpečně plíží v rodokmenech po mnoho generací, než vyjde najevo. Jediné a 100% řešení je testování zvířat, které nám určí zdravé psy i nositele. Díky testu mohou chovatelé vhodně kombinovat rodičovské páry tak, aby neprodukovaly hluchá štěňata. Do dnešní doby nevím o žádném hluchém ridgebackovi v České republice. Nicméně s neuváženým používáním liniových plemeniteb, nutností oživit náš chov zahraničními psy, je otázkou času, kdy i my začneme řešit tyto problémy..."


Prešlo 8 rokov
, slová Šárky, ako proroka na naplnili a dnes síce môžme konštatovať, že v slovenskom chove rodézskych ridgebackov sa doteraz hluchota nevyskytla (k dnešnému dňu nemám o tom vedomosť), ale je vysoko pravdepodobné, že sa v populácií vyskytujú prenášači tejto dedičnej formy hluchoty. V poslednom období sa urobilo mnoho zahraničných krytí a doviezlo veľa psov, ktorí sa podieľajú na chove, je teda naozaj nutnosť začať psov na tento problém testovať. V populácií plemena sa môžu vyskytovať aj dedične postihnutí jedinci, u ktorých sa problém doteraz nemusel prejaviť. Ako príklad uvádzam štatistiku vyhodnotených EOAD v Škandinávii, kde sa chovatelia a majitelia ridgebackov postavili k tomuto problému zodpovedne a súhlasili so zverejnením testov. Veľmi sympatický je prístup nórskeho chovateľského klubu, ktorý tieto testy ponúka na výstavách a štatistiky ich výsledkov uvádza na svojej web-stránke. Ďakujeme!

Nové poznatky a testovanie ridgebackov na EOAD

Medzičasom z výskumov Kalifornskej univerzity v Davisu vyplynulo, že všetci prenášači ako aj postihnutí jedinci zdedili presne rovnakú chybnú sekvenciu DNA. Predpokladá sa, že všetky postihnuté jedince sú potomkami jediného spoločného predka. Nie je známe, kto ním bol, ani v ktorom období tento predok žil, ale je možné, že k mutácii došlo ešte pred rozvojom plemena koncom devätnásteho storočia.
Výskum pokračuje v Michigane. Dr. Neff a kol. začal skúšobné testovanie ridgebackov v spolupráci s projectDog, neziskovým laboratóriom v Kalifornii, kde majú v súčasnosti vyhodnotených niekoľko tisíc testov plemena rhodesian ridgeback z rôznych kútov sveta. Testovanie je v súčasnej dobe vo fáze analýzy, takže výsledky testov nie sú 100%-né, sú však vysoko pravdepodobné! Preto sa t.č. pri výsledkoch uvádza "High confidence". Predpokladá sa, v blízkej budúcnosti môžu byť výsledky testov re-interpretované, to znamená, že všetky predbežné výsledky testov budú konečné. Viac o EOAD (v angličtine)

Dedičnosť ochorenia je autozomálne recesívna, čo v praxi znamená výskyt troch možných genotypov u jedincov:

Clear - čistý (jedinec od rodičov zdedil len zdravé alely)
Carrier - prenášač (jedinec zdedil od jedného rodiča zdravú alelu a od druhého mutovanú alelu)
Affected - postihnutý (od oboch rodičov jedinec zdedil len postihnuté alely).

Kombinácie párenia a príklady dedenia
rodičovský pár pravdepodobnosť dedenia u potomstva
25% 25% 25% 25% výsledok
X= 100% Clear
X= 50% Clear
50% Carrier
X= 100% Carrier
X= 25% Clear
50% Carrier
25% Affected
X= 50% Carrier
50% Affected
X= 100% Affected


Je nutné poznamenať, že výsledok testu "carrier" nie je žiadnou chovateľskou tragédiou. Pre zdravé potomstvo stačí pri výbere rodičovského páru toto zohľadniť a páriť s "clear" jedincom.
Jedinci "carrier" sú v podstate úplne zdravé psy a nikdy sa u nich nemôže prejaviť táto hluchota. Dokonca aj psy s výsledkom testu "affected" môžu prežiť plnohodnotný život bezo zmien sluchu, avšak pri dnešných možnostiach testovania je nezodpovedné toto riziko hluchoty u plemena naďalej podstupovať.


"Hluchota" a testovanie

Testy na EOAD zatiaľ ponúka v rámci výskumu iba USA. Vzorky je možné odobrať v pohodlí domova špeciálnou kefkou - sterom z ústnej dutiny psa.

Aktuálne je možnosť testovať svojho psa v rámci výskumu za dobrovoľný príspevok!


OBJEDNANIE TESTU pre plemeno Rhodesian Ridgeback v rámci "projectDog"

Návod ako na to:
1. Na stránke "projectDog" kliknite dole na "Test your dog now", vyplňte, uveďte platbu (dar za test).
2. O niekoľko dní vám na uvedenú adresu príde z USA obálka so sterovými kefkami, pokynmi k odobratiu vzorky a spätnou adresou k odoslaniu.
3. V priebehu niekoľkých týždňov po odoslaní vzoriek očakávajte e-mail s odkazom na výsledok testu.

 


  Rhodesian Ridgeback EOAD na Facebooku






Podrobnosti ohľadne možností ďalších testov u nášho plemena nájdete v časti "chovateľstvo"

Spracovala © Monika Tušanová, november 2015





 

Copyright ©www.rr.sk . Obsah stránok podlieha autorským právam.
Kopírovanie akejkoľvek jej časti len so súhlasom autora a majiteľa stránok.
Všetky práva vyhradené!

                     © 2005 © 2024 www.rr.sk
Rhodesian Ridgeback klub Slovakia
Heslo: 
Číslo:   
napísali o nás
záujem o členstvo
kontakt
plánované akcie
klubové dni
klubové súťaže
povahové testy
Návštevy
Online:37
štatistiky
RR-shop