"Návod na použitie" malého ridgebacka
Chovateľská príručka pre majiteľov našich šteniatok.

A je to tu! Deň “D“....

Pre Vás váš veľký deň, naplnenie snov, túžob i očakávaní.

Pre šteniatko je to však jeden z najťažších dní v živote, kedy sa musí rozlúčiť s mamičkou, súrodencami a prostredím, ktoré mu zabezpečovalo pokoj, lásku a istotu. Pokúsila som sa vžiť do vašej i jeho situácie a napísala pár viet pre začiatok. Návod, ako bez chýb prekonať najťažšie prvé dni i pubertu s ridgebackom.

                      Monika Tušanová

Obsah

Úvod
Príprava na šteniatko
Výbavička
Cesta domov
Prvý deň v novom domove
Prvá noc v novom domove
Pelech na spanie
Návyk na hygienu
Výživa šteniatka
Kŕmenie
Nechutenstvo
Dobrôtky a doplnky ku strave
Vitamíny a minerály
Nevhodné pre psí žalúdok
Diéta
Manipulácia so šteňaťom, “údržba“

Strihanie nechtov, Čistenie uší
Starostlivosť o srsť, Kúpanie
Čistenie zubov, Oči
Odstránenie už napitých kliešťov


Zdravie šteniatka
Zle nesené uši
Čas prerezávania trvalých zubov
Hračky a hry
Sám doma
Cestovanie autom, nevoľnosť
Obojok
Vodítko a chôdza na vodítku
Pohyb, vychádzky a socializácia
Poďme príkladom
Pre správny vývin kĺbov a labiek
Výchova šteniatka
Trestanie psa
Puberta
Ďalší pes, kedy a aké pohlavie?
Poľudšťovanie psa
Nalejme si čistého vína
Doporučená literatúra
Internetové stránky venované plemenu

 


Zopár úryvkov... (krátené)

Ďalší pes, kedy a aké pohlavie?
Ak psík prešiel pubertou a je u neho predpoklad sociálne vyrovnaného psa, je vhodné si k nemu zadovážiť ďalšieho psíka, najideálnejšie ďalšieho ridgebacka. U psov je to obvykle po 16-18 mesiaci u súk po 12-14. mesiaci. Ide o to, aby ďalší psík prijal prirodzene bez boja autoritu vyššie postaveného psa.

Ak si zadovážite naraz dvoch psov rovnakého pohlavia, väčšinou budú celý život súperiť o vedúce postavenie. K tomu, aby sa psi rovnakého pohlavia dobre znášali, nesmiete robiť chyby. Nesmiete uprednostňovať slabšieho, musíte rešpektovať to, že si psi medzi sebou určili poradie a je chybou to brať ako nespravodlivosť a miešať sa do toho. Urobíte dobre, ak budete uprednostňovať šéfa, dáte mu jesť o pár sekúnd skôr, budete mu venovať viac priazne.

Mať 2 psov rovnakého pohlavia má svoje výhody. V spoločnej domácnosti si určia hierarchické pravidlá a zvyčajne nemajú záujem o konflikt, pokiaľ človek do toho nezasahuje a nerobí chyby. Využívajú celé spektrum psej reči a nemajú problém sa prirodzene správať aj k cudzím psom rovnakého pohlavia.
 
Ak máte 2 psov rôznych pohlaví, máte síce doma zaručené bezkonfliktné správanie sa medzi sebou, avšak budete mať problém so správaním sa k cudzím psom.

Príklad: Ak ste na vychádzke s párom (psom a sukou) a stretnete cudzieho psa, vaša sučka určite s radosťou podíde k nemu. Jednak preto, že sa rada zoznámi s každým psom opačného pohlavia a jednak preto, aby podvedome (väčšinou vedome) provokovala svojho partnera. To isté sa bude diať aj keď stretnete sučku. Váš psík si iste nenechá ujsť príležitosť zaboriť svoj ňufák trochu nižšie pod jej chvost.
Ako budú reagovať váš druhý pes (sučka) na tieto prejavy? Samozrejme žiarlivostne a celý zoznamovací ceremoniál sa nezaobíde bez menšieho či väčšieho konfliktu. Vám nezostane nič iné, iba absolvovať každé stretnutie s cudzími psami na vodítku bez prirodzeného pozdravu psov a hier. A to je veľká škoda, lebo z vášho páru psov sa takto stávajú asociáli. Je len málo psov, ktorí sú “nad vecou“ a prenechajú svojho partnera cudziemu psovi. Prebieha to tak, že pes (suka) dôstojne a výhražne podíde k cudziemu psovi (suke) dá mu postojom tela najavo, že je tu pánom situácie, urobí pár zoznamovacích kôl, urobí značku a stiahne sa.  Dovolí sa pohrať votrelcovi s jeho partnerom, tvári sa už síce nezúčastnene, ale z určitej vzdialenosti monitoruje dianie, je v strehu a prípadne aj zasahuje a usmerňuje ich hru. Ak je votrelec slušný, všetko prebieha v pohode.

Poľudšťovanie psa
Človek má tendenciu poľudšťovať psa. Je to prirodzene a pri ridgebackoch to platí dvojnásobne. Musíme si však uvedomiť, že hoc ako ľudsky sa náš pes správa (získané vlastnosti), ostáva stále iba psom s jeho vrodenými vlastnosťami.
 
Ridgeback je veľmi vnímavý a rýchlo sa učí ako sa zapáčiť svojmu pánovi. Popri tom objavuje desiatky rôznych fígľov ako svojho pána obísť, získať pre seba výhody a vylepšiť svoj komfort. Často pri tom používa smutné oči, simulovanie bolesti, smútku, krívanie, vzdychanie, triašku...
Preto neverte svojmu psovi, keď vám položí svoju hlavu do lona, nie je to z nezištnej lásky, pes sa tým snaží získať pre seba výhody: jedlo od stola, miesto na pohovke, pozornosť a hladkanie. Všetky tieto prejavy sú pre človeka veľmi milé, ale pes si tým buduje nenápadne svoju dominanciu. Je dobré, aby sme tieto prejavy včas správne odhadli, a správne usmernili.
 
Ridgeback potrebuje lásku a láskanie, ale nesmieme dôjsť do situácie, že naše láskanie bude pes chápať ako našu slabosť a začne to zneužívať. (poznám psa, kt. je ochotný cestovať v aute len za podmienky, že je neustále hladkaný, alebo psa, ktorý nedovolí svojim pánom jesť bez toho, aby nedostal aj on od stola...ináč spustia také kňučanie, ktoré nie je možné zastaviť iba hladkaním či jedlom od stola)
Pes presne vie, u koho si môže čo dovoliť a na koho z rodiny platia aké fígle. Dokonca pes dokáže aj žalovať a uraziť sa. To všetko je naučené správanie, ktorému sme ho spolužitím naučili my.
 
Nalejme si čistého vína
Hoc ako to zle znie, jednoducho povedané slovníkom živočíšnej ríše, psy sú parazity. Žiaden iný tvor na svete si počas svojho vývoja nezotročil natoľko človeka, ako práve pes.
Domestikáciou si nepodmanil človek psa, ale naopak. Pes už nemusí loviť, starať sa o živobytie, bojovať o prežitie a zachovanie rodu. Jedinou starosťou psa je robiť spoločnosť svojmu pánovi (česť výnimkám služobných psov). Človek mu na oplátku dáva teplo domova, jedlo, kupuje mu hračky, šije na zimu kabátiky, zháňa tie najchutnejšie dobrôtky, zbiera po ňom výkaly, stavia útulky, psie cintoríny, cukrárne, platí nocľah v hoteloch a berie ho na prvotriedne dovolenky k moru. A to všetko urobí človek pre psa nezištne s nesmiernou radosťou a láskou.

Táto kniha vzniká na základe mojich dlhoročných skúseností so súžitím s Rodézskym ridgebackom a na základe otázok, ktoré mi najčastejšie kladú  majitelia šteniat, či mladých psov. Nebola  použitá žiadna literatúra.
S láskou a úctou k prírode venované všetkým mojim šteniatkam.

Monika Tušanová, máj, 2005

Autorské práva vyhradené!
©
2005