DOBRE VYCHOVANÝ PES JE ŠŤASTNÝ PES

Keď sa nad tým hlbšie zamyslíme, pochopíme hodnotu tejto myšlienky. Dobre vychovanému psovi poskytuje jeho pán omnoho viac slobody než psovi, ktorý neposlúcha, nie je na neho spoľahnutie a pre "istotu" mu jeho pán nasadí náhubok a pripne na vodítko. Správne vychovanému ridgebackovi môžeme vždy plne dôverovať a dokonca v niektorých situáciách ho môžeme nechať aj samého rozhodovať. Ridgeback túto dôveru vycíti, veľmi si ju váži a nikdy ju nezneužije voči svojmu pánovi tým, že by prestal poslúchať. Takýto partnerský vzťah medzi ridgebackom a jeho vodcom nenaruší ich hierarchiu, naopak vytvára sa veľmi pekný úzky priateľský vzťah, pri ktorom si pes váži a uznáva svojho pána ako vodcu.

Na to, aby človek spoznal svojho psa, je nutné, aby s ním spolu strávil dostatok času, dal tak priestor sebe aj psovi, aby sa zblížili. Človek takto získava cit pre psa, rozpoznáva, čo jeho pes v danej chvíli cíti, naučí sa vyhodnotiť jeho mimický výraz, rozpoznať strach, prejavy hrozby vo všetkých jej podobách a predvídať, ako sa jeho pes v nasledujúcom okamihu zachová.

Ridgeback je veľmi úzko viazaný na človeka, v každej chvíli sa mu chce zapáčiť a túži po pochvale a uznaní. Popri tom je psom neskoro dospievajúcim, preto sa pomerne dlho a rád učí, až do svojich troch rokov. Je to dostatočne dlhá doba na to, aby sme ho veľa naučili, ale aj pridlhá doba na to, aby sme ho zlým prístupom mohli pokaziť. Je preto dobré vedieť niečo o tom, čo sa odohráva v hlave nášho ridgebacka, čomu je schopný porozumieť a čo je nad jeho psie chápanie. 

Monika Tušanová,TUSANI kennel, 1998

Autorské práva: M. Tušanová.© 1998
Kopírovanie ktorejkoľvek časti tejto prezentácie len so súhlasom majiteľa autorských práv!