ZRANENIE UŠNICE U RR

Mnohí z nás sa už stretli so zranením ušnice u svojho psa. Vieme, ako ťažko sa to hojí, hlavne keď pes potriasa hlavou. Ušnice u ridgebacka sú akurát také dlhé, že konce plieskajú o seba a obyčajne práve zaschnutá chrastička odletí. Lietajúce kvapky krvi tak vylepšia v byte maľovku alebo naše nohavice. Ucho sa začne postupne „párať“, a keď sa napokon po dlhom čase zahojí, nenávratne už z neho chýba väčší, či menší kúsok chrupavky. Potriasaniu psa hlavou nevieme zabrániť, preto treba ucho fixovať. Ale ako? V jednom zo spravodajov Českého klubu RR som objavila návod, ktorý mi pomohol vyliečiť ucho môjho psíka Bonga (viď obr.)


Osvedčila sa tiež tzv. fínska metóda. Zranenú ušnicu treba niekoľkokrát denne sprchovať prudkým prúdom studenej vody a chrastičku po zaschnutí zmäkčovať vhodnou masťou. Prúd vody spôsobí prekrvenie, a tým rýchlejšie hojenie, chlad zasa pôsobí na zrážanlivosť krvi. Táto metóda sa však hodí na malé, postupne sa zväčšujúce rany. Ak je zranenie väčšie, napríklad po bitke, pomôže len veterinár a chirurgická ihla.

Trepanie uší a následné zranenie ušníc môže byť následkom zápalového ochorenia zvukovodu sprevádzaného výtokom a zvýšenou tvorbou ušného mazu. Zanedbanou liečbou môže dôjsť k chronickým zápalom. Ridgebaci, keďže majú visiace uši, sú náchylní na tieto ochorenia. Netreba preto podceňovať potriasanie psa hlavou, škrabanie si uší a začervenané teplé ucho, ale treba čím skôr navštíviť veterinára. Minimálne raz do mesiaca je psovi potrebné vyčistiť kúskom vaty vonkajší zvukovod. 

A nakonec ještě jednu radu od Šárky Štusákovej: Zkusili jste někdy na tržné rány (speciálně i na uši) vašich miláčků dát obyčejnou smůlu z lesních stromů? S kombinací měsíčku zahradního se ani nestihnete podivit, jak rychle a levně se rány hojí… 

Monika Tušanová, 10/1998

Dodatok po 15 rokoch :-)
Manuka med - zázrak z Noveho Zelandu. Objednať sa dá cez internet, avšak musí mať čím vyššie číslo, čo Vam zaručí vyššiu kvalitu medu a jeho antibakteriálne účinky a dobré hojenie otvorených rán.

Autorské práva: M. Tušanová. © 1998
Kopírovanie ktorejkoľvek časti tejto prezentácie len so súhlasom majiteľa autorských práv!