RIDGEBACK A VÍNO
Nedá mi nepochváliť sa vám lahodným zážitkom chute afrického vína s vôňou “ridgeback“ atmosféry, ktorý sme s Richardom osobne v Dánsku zažili. Po úspešnom krytí vytiahli majitelia psa  fľašu vína, ktorú dlho schovávali pre zvláštnu príležitosť. Nebolo to hocaké víno! Už vineta prezrádzala exotický a pre nás, tých “RR postihnutých“, vzácny pôvod. Chuťou bolo lahodné ako väčšina juhoafrických vín, plné slnka.

Po príchode domov nám nedalo a začali sme pátrať po pôvode tohto vína a natrafili sme na zaujímavú webstránku: www.ridgebackwines.co.za, odporúčam do pozornosti.
Ďalej od pani Sian Hall, žijúcej v Afrike, sme dostali zaujímavú fotografiu a ďalšie zaujímavé informácie, o ktoré sa chcem s vami tu podeliť.

Farma Vansha stojí blízko mestečka Paarl. Do roku 1998 produkovala prevažne ovocie, avšak noví majitelia manželia Cole-oví farmu premenili na vinársku. Ich prvé vinobranie bolo už v roku 2000. V 2001 roku sa preslávili vínom značky “Shiraz“, ktoré bolo ocenené päť hviezdičkovou plaketou. Týmto úspechom nadšení a povzbudení majitelia vybudovali na farme moderný vinársky závod s ročnou kapacitou spracovania 200 ton hrozna.
Ridgeback Wines dnes exportuje vína lahodných chutí značky “Ridgeback Shiraz“ a “Ridgeback Viognier“ do deviatich krajín sveta.

Na fotografii je časť psej svorky žijúcej na farme Vansha Wine, odkiaľ pochádzajú vína značky Ridgeback Wines. Zľava je Chimani, jeden z mnohých na farme žijúcich ridgebackov, spolu s Boerboelmi (Africkými mastinmi) Max a Nyika. Na tej istej farme žije aj ridgeback Rudolph, podľa ktorého bol navrhnutý logotyp značky vín “Ridgeback wines“.
Meno pre Ridgeback Wines bol inšpirovaný psami žijúcich na farme, ale čiastočne aj kvôli rodézskemu pôvodu managerov a riaditeľov farmy.
Čo sa stalo s majiteľom klobúka, ktorý drží ridgeback v papulke, sme sa žiaľ nedozvedeli...

Na zdravie všetkým ridgebackom!
Monika Tušanová, TUSANI kennel, 03/2006


foto: Monika Tušanová a Sian Hall

Autorské práva: M. Tušanová.© 2006
Kopírovanie ktorejkoľvek časti tejto prezentácie len so súhlasom majiteľa autorských práv!